Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:52:08
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 2339

Stredoslovenský pohár mládeže vrcholil svojim 3. kolom 15. marca 2014 v Žiline. Turnaj s podtitulom Grand Prix Žilina sa stal už tradičným turnajom s medzinárodnou účasťou. Okrem možnosti vybojovať si štart na blížiacich sa Majstrovstvách republiky pre kategórie do 14 rokov, išlo karatistom z MŠK Žiar nad Hronom aj o celkové víťazstvo v súťaži klubov. Po dvoch kolách boli žiarčania celkovo prví, no 5 bodový náskok pred karate klubom Rapid Bratislava, bol príliš malý. Historicky prvé víťazstvo žiarskeho klubu v tejto súťaži bolo na dosah, no bolo treba ešte zabojovať aj na záverečnom kole. Žiarski pretekári si boli vedomí svojej zodpovednosti a tak udreli svojou najväčšou silou. Na poslednom kole sa zúčastnilo 56 klubov zo Slovenska a Čiech, čo bolo 400 pretekárov. Medzi tých najlepších opäť patrili práve žiarski pretekári.

Disciplína súborné cvičenia kata bola v jednotlivých kategóriách husto obsadená a tak prebojovať sa k medaile bolo veľmi obtiažne. Nakoniec sa to podarilo v 5-7 ročných dievčatách Natálii Volfovej, ktorá obsadila 3. miesto a Šimonovi Sečkárovi, ktorý kategóriu 8-9 ročných chlapcov dokonca vyhral. Výborné výkony, aj keď bez medailového umiestnenia, podali aj Viktória Pavlová, Ester Šišková, Alexandra Biela a Ivana Gahírová.

Pred disciplínou športový zápas kumite bol 5 bodový náskok v súťaži klubov už dotiahnutý a tak bolo jasné, že kumiťáci musia zabrať. Hneď v najmladších kategóriách sa v plnej kráse ukázali naši najmenej skúsení pretekári. V kategórii 5-7 ročných dievčat do 24 kg sme mali dve pretekárky – Natáliu Volfovú a Bibiánu Černákovú. Dievčatá zabrali a po vyradení svojich súperiek sa stretli vo finále. Úspešnejšou bola Natália, ktorá si súčasne vybojovala aj titul Majsterky kraja. V rovnakej vekovej kategórii do 28 kg si druhé miesto vybojovala Alexandra Biela a v kategórii nad 28 kg skončila tretia Ivana Gahírová.

V kategórii 8-9 ročných chlapcov do 28kg za žiarske farby nastúpili Adam Dolnický a Šimon Sečkár. Šimon opäť nedal súperom šancu a kategóriu vyhral, čím sa stal aj Majstrom kraja. Adam sa prebojoval až k boju o tretie miesto, no úspešnejší bol tentoraz jeho súper. V dievčenskej kategórii do 30kg nastúpila Patrícia Vanková, ktorá sa prebojovala až do repasáže o tretie miesto, no tu na skúsenejšiu súperku už nestačila.

V 10-11 ročných sa najviac darilo Arisovi Nikolasovi Čelovi, ktorý v kategórii do 40 kg nenašiel premožiteľa a taktiež si vybojoval titul Majster kraja. V kategórii do 45 kg sa tretím miestom rozlúčil s touto kategóriou Erik Sklenka, ktorý už najbližšie bude štartovať v kategórii 12-13 ročných. V tejto vekovej kategórii pekne zabojovali aj Viktória Snopková, Veronika Viglašská a Roman Debnár, no na medailu to v tak ťažkej konkurencii nestačilo.

V kategóriách 12-13 ročných dievčat do 45 kg cenné body a titul Majsterky kraja vybojovala Natália Rajčanová. V kategórii nad 45 kg sa na treťom mieste umiestnila Nina Jelžová. Ďalší majstrovský titul si z turnaja odniesol Zdenko Vanka, ktorý nenašiel premožiteľa v kategórii do 40 kg. V kategórii nad 50 kg sa do repasážových bojov o tretie miesto prebojoval aj Marko Kováč, ktorý si síce medailu nevybojoval, no postup na Majstrovstvá republiky áno.

Poslednými štartujúcimi pretekármi boli naši starší dorastenci – 14-15 rokov. V kategórii do 63 kg sa na treťom mieste umiestnil Milan Laurov. V dievčenskej kategórii do 54 kg nenašla premožiteľku Dominika Veisová. V tej istej kategórii skončila na treťom mieste Nina Jelžová.

S poslednými bojmi na tatami členovia žiarskej výpravy sledovali aj priebežný stav súťaže klubov. Ziskom 7 zlatých, 2 strieborných a 6 bronzových medailí sa nakoniec stal karate klub MŠK Žiar nad Hronom víťazom záverečného kola a teda aj celkovým víťazom trojkolovej súťaže družstiev, ktorej sa zúčastnilo spolu 63 klubov z celého Slovenska, Čiech a Rumunska. Tento historický úspech opäť svedčí o vysokej úrovni práce trénerov a cvičencoch na tréningoch. Veľkú zásluhu na celkovom výsledku mali nielen naši ostrieľaní pretekári, ktorí bodujú na súťažiach už pravidelne /Nina Jelžová, Dominika Veisová, Natália Rajčanová, Rastislav Štyriak, Šimon Sečkár, Michal Výrostko, Milan Laurov, Zdenko Vanka, Aris Nikolas Čela, Erik Sklenka/, ale aj naši najmenší pretekári, pre ktorých to bola vo väčšine prípadov prvá súťažná sezóna a napriek tomu nechýbali na stupňoch pre víťazov /Natália Volfová, Ivana Gahírová, Alexandra Biela, Ester Šišková, Bibiána Černáková/.

Veľká vďaka patrí aj sponzorom, mestu Žiar nad Hronom, Mestskému športovému klubu, Základnej škole na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom a Základnej škole v Hornej Ždani za vytvorenie vhodných podmienok na trénovanie.