Autor: Ľubomír Striežovský
Pridané: 17.03.2014 17:50:12
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 2306

Žiarski karatisti z MŠK Žiar nad Hronom mali možnosť prvý raz v tomto roku zmerať si svoje sily so svojimi súpermi za hranicami našej vlasti. 1. marca sa konal v Budapešti už 18. ročník medzinárodného turnaja Tatami Cup. Zúčastnilo sa ho 800 súťažiacich z 81 tímov z Rumunska, Bulharska, Česka, Anglicka, Poľska, Talianska, Rakúska, Čiernej Hory, Slovinska, Slovenska, Chorvátska, Srbska, Ukrajiny a Bosny a Hercegoviny. Tohtoročné skvelé výkony žiarskych karatistov nezostali bez povšimnutia trénerov slovenskej reprezentácie, ktorí na tento turnaj skladali reprezentačné družstvo pre vekové kategórie mladších dorastencov a dorasteniek a tak česť reprezentovať výber Slovenska dostali z nášho karate klubu hneď dve pretekárky – Nina Jelžová a Natália Rajčanová.

Turnaj začal tradične disciplínou súborné cvičenia kata. Tu vo svojich vekových kategóriách za nás nastúpili Šimon Sečkár, Ester Šišková a Ivana Gahírová. Pre všetkých troch to bola premiéra v tejto disciplíne na zahraničnej pôde. Nabité kategórie kvalitnými pretekármi našich pretekárov nezastrašili a všetci traja podali veľmi dobrý výkon. Šimon si vybojoval v kategórii 8-9 ročných chlapcov bronz, Ester v kategórii 8-9 ročných dievčat taktiež bronz a Ivana v kategórii 5-7 ročných dievčat dokonca striebro. Ich kvalitné výkony boli inšpiráciou aj pre zvyšok našej výpravy.

V disciplíne športový zápas kumite ako prvá nastúpila Ivana Gahírová. Aj tu sa jej darilo, keď opäť vystúpila na stupne pre víťazov, tentoraz to bola bronzová priečka. V žiackych vekových kategóriách ešte nastúpili Šimon Sečkár a Aris Nikolas Čela, no tvrdá konkurencia ich tentoraz nepustila k bojom o medaile.

V dorasteneckých kategóriách prvá nastúpila Nina Jelžová v kategórii mladšie dorastenky 12-13 rokov nad 50kg. Nina sa prebojovala až do semifinále, tu však nestačila na domácu reprezentantku, no v boji o tretie miesto však opäť podala bojovný výkon a tak nám pribudla ďalšia bronzová medaila. V mladších dorastencoch 12-13 rokov do 45kg nastúpil Zdenko Vanka. V ťažkej konkurencii, kde sa nepresadili ani slovenskí reprezentanti, sa Zdenko nakoniec prebojoval až k boju o bronz, no domáci reprezentant bol nakoniec úspešnejší. Ďalším želiezkom v ohni bola Natália Rajčanová, ktorá sa v kategórii mladších dorasteniek 12-13 rokov do 40kg prebojovala až do semifinále, kde už nestačila na ukrajinskú pretekárku. V boji o tretie miesto s českou pretekárkou však už nezaváhala.

Poslednými štartujúcimi boli starší dorastenci /14-15 rokov/. V kategórii do 63kg pekne rozbehol svoje zápasy Milan Laurov. V tvrdej konkurencii sa Milan prebojoval až do semifinále, tu sa mu však po súperovom faule ozvalo staré zranenie a tak Milan ako semifinále, tak aj boj o tretie miesto už nedotiahol do víťazného konca. Poslednými štartujúcimi boli v kategórii do 54 kg Dominika Veisová a Nina Jelžová. Pre Ninu to bol štart so staršími súperkami, keďže turnaj umožňoval aj ostaršenie pretekárov. Naše dievčatá ukázali celej kategórii, aké kvalitné karate sa trénuje v Žiari, keď postupne povyraďovali z bojov maďarské, srbské, české a ukrajinské pretekárky, aby sa spolu stretli vo finále. Ani finále nevypustili a nič si nedarovali zadarmo. Po urputnom boji nakoniec na najvyšší stupienok pre víťazov vystúpila Nina.

Celková bilancia 1 zlatá, 2 strieborné a 5 bronzových medailí dosiahnuté s 9 člennou výpravou pretekárov je ozajstným úspechom na takto kvalitne obsadenom turnaji, za ktorý vďačíme aj našim sponzorom, mestu, MŠK a 4. ZŠ na Jilemnického ulici, ktorí našim pretekárom vytvárajú výborné podmienky na trénovanie.