Pridané: 17.03.2014 17:41:11
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 1707

Majstrovstvá republiky starších dorastencov a juniorov v karate

7. decembra 2013 sa v Trnave konali Majstrovstvá republiky starších dorastencov a juniorov. Z nášho klubu sa nominovalo sedem pretekárov, no pre choroby sa turnaja nakoniec zúčastnili len piati. Nutnosť nominácie na tento turnaj je zárukou kvality, že v jednotlivých kategóriách štartujú naozaj len tí najlepší pretekári z jednotlivých regionálnych zväzov. Tento raz sa ich zišlo 249 zo 61 klubov z celého Slovenska.

Úvod turnaja bol venovaný vyhláseniu celkových víťazov Slovenského pohára v jednotlivých súťažných kategóriách. Aj tu mali žiarski karatisti svojich zástupcov – Dominika Veisová sa stala celkovou víťazkou Slovenského pohára v kategórii športový zápas starších dorasteniek do 54 kg, Michal Výrostko si prevzal pohár za víťazstvo v kategórii starších dorastencov do 57 kg a posledným žiarskym víťazom Slovenkého pohára bol Rastislav Štyriak v kategórii starších juniorov do 68 kg.

Po ceremoniálnom otvorení turnaja sa začalo súťažiť. Prvým štartujúcim bol Michal Výrostko. Tento raz sa mu nedarilo podľa predstáv a k medaily sa neprebojoval. Na vedľajšom tatami nastúpil minuloročný majster republiky Rastislav Štyriak. Vraví sa, že obhájiť titul je ťažšie, než ho prvý raz získať, no Rasťo touto skúškou prešiel na výbornú, keď ani tento rok nenašiel premožiteľa a tak sa stal opäť majstrom republiky, tento raz v kategórii starších juniorov do 68 kg. Týmto si otvoril aj možnosť reprezentovať Slovensko na februárových Majstrovstvách Európy v Lisabone.

V kategórii starších dorastencov do 63 kg sa predstavil Milan Laurov. Milan sa postupne prebojoval do semifinále, kde aj zo začiatku vyhrával, no nakoniec sa postupu do finále tešil jeho súper. Milanovi ostala šanca vybojovať si bronz, čo sa mu nakoniec aj podarilo.

Posledné do bojov nastúpili Nina Jelžová a Dominika Veisová v kategórii starších dorasteniek do 54 kg. Nine sa tentoraz nepodarilo prebojovať k medaile. Dominika bola jednou z favoritiek kategórie, čo ukázala aj vo vyraďovacích bojoch, kde nenašla premožiteľku. Vo finále nastúpila proti slovenskej reprezentantke, kde už ťahala za kratší koniec. Jej druhé miesto je však veľkým úspechom.

Medailová štatistika 1-1-1 nám v hodnotení klubov nakoniec pridelila 11.-12. miesto zo 63 zúčastnených klubov.

Medzinárodný turnaj Kachican Cup
8. decembra pokračoval súťažný víkend medzinárodným turnajom v Nitre. Turnaja sa zúčastnilo takmer 400 pretekárov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska a Ukrajiny. Na turnaj nastúpili za žiarske farby hlavne mladší pretekári.
O najkrajší výsledok žiarskej výpravy sa postaral Šimon Sečkár v kategórii súborné cvičenia kata chlapci do 9 rokov. V tejto najpočetnejšej kategórii celého turnaja sa Šimon ukázal v najlepšom svetle, keď nenašiel premožiteľa a z turnaja si odniesol krásny pohár za prvé miesto. Šimonovi sa darilo aj v športovom zápase, kde sa umiestnil na treťom mieste.
Ďalším medailistom sa stal Aris Nikolas Čela, ktorý v kategórii chlapcov 10-11 rokov nad 35 rokov vo vyraďovacích bojoch narazil v druhom kole na neskoršieho finalistu, s ktorým zápas prehral, no mal možnosť bojovať o tretie miesto v repasáži. Tam sa mu podarilo všetky zápasy vyhrať a tak uzavrel zbierku našich medailí z tohto náročného turnaja tretím miestom.
Pekný výkon podali aj ostatní pretekári výpravy no na medailu to tentoraz nestačilo.

Memoriál R. Farmadína
14. decembra 2013 sa konal v Nitre 3. ročník Memoriálu Rudolfa Farmadína. Doteraz bol turnaj len pre pozvaných pretekárov, medzi ktorými mali zastúpenie vždy aj žiarčania. Tento ročník bol už ale otvorený a tak účasť na ňom bola o to väčšia. Na turnaji sa súťaží len v disciplíne športový zápas kumite, pričom sú pretekári podelení len vekovo a tak súťažia v kategóriách bez rozdielu hmotnosti, čo je pre menších pretekárov vo všeobecnosti náročnejšie. Z Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom sa tohto ročníku zúčastnili traja pretekári – Aris Nikolas Čela, Marko Kováč a Nina Jelžová.
Arisovi sa darilo v kategórii chlapcov 10 - 11 rokov, keď sa v nabitej kategórii prebojoval až do semifinále. Tu na neskoršieho víťaza kategórie nestačil, no v boji o tretie miesto nezaváhal a vyhral.

Marko Kováč natrafil hneď v prvom kole na oveľa skúsenejšieho súpera. Marko držal so súperom krok, keď nakoniec zápas skončil remízou, no do ďalších zápasov rozhodcovia nakoniec posunuli jeho súpera.

Poslednou štartujúcou bola Nina Jelžová. Jej kategória bola nabitá skúsenými pretekárkami a štartovné pole pripomínalo vysokú úroveň zo Slovenského pohára. Nina prešla prvým kolom hladko. V druhom kole remizovala s neskoršou víťazkou. Vzhľadom na vyššiu aktivitu rozhodcovia posunuli do ďalších bojov jej súperku. Nina tak postúpila do repasáže o tretie miesto, kde už nenašla premožiteľku a tak svojim tretím miestom uzavrela tohtoročnú medailovú zbierku nášho klubu.

Nakoniec chcem poďakovať všetkým pretekárom za predvedené výkony v celom roku 2013. Poďakovanie patrí aj všetkým tým, čo nás podporovali od ochotných rodičov, sponzorov, cez samotné mesto Žiar nad Hronom a Mestský športový klub Žiar nad Hronom. V neposlednom rade chcem poďakovať aj 4. ZŠ na Jilemnického ulici a ZŠ v Hornej Ždani za vytvorenie výborných tréningových podmienok, kolegom trénerom a výkonnému výboru karate klubu za obetovaný čas. Verím, že táto spolupráca pretrvá aj v nasledujúcom roku 2014 a my sa budeme opäť spoločne tešiť z výborných výsledkov našich pretekárov, ktorí nás ukážkovo reprezentujú doma i v zahraničí.