Autor: Ľubo Striežovský
Pridané: 30.09.2014 09:56:25
Téma: súťaže
Počet zobrazení: 3710

So začiatkom školského roka sa pre našich karatistov z MŠK Žiar nad Hronom začala aj nová súťažná sezóna. Hneď prvý mesiac bol štedrý na zahraničné turnaje, na ktorých nesmeli chýbať ani naši pretekári.

Prvým turnajom bol Zagreb Karate Cup. Konal sa v chorvátskom meste Záhreb a zúčastnilo sa ho 859 pretekárov z Rakúska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Maďarska, Talianska, Mecedónie, Poľska, Srbska, Slovinska a Slovenska. Na turnaji štartoval aj reprezentačný výber Slovenskej republiky, v ktorom mali svoje miesta aj naši dvaja pretekári – Milan Laurov a Nina Jelžová. Milan v kategórii juniorov do 61 kg postupne vyraďoval svojich súperov, medzi ktorými bol aj bronzový medailista z posledných Majstrovstiev Európy. Po prehre s neskorším víťazom nastúpil Milan ešte do repasáže o tretie miesto, tu však po zranení musel z boja o tretie miesto odstúpiť. Nina v kadetkách nad 54 kg vo vyraďovacích kolách zdolala postupne všetky svoje súperky. Vo finále nastúpila proti vicemajsterke Európy z Maďarska, s ktorou prehrala najtesnejším výsledkom tesne pred koncom zápasu. Turnaj bol jedným zo sledovaných nominačných turnajov na Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov, ktoré sa budú konať 6.-8.2.2015 v Zurrichu /Švajčiarsko/.

Druhým septembrovým turnajom bol svetový pohár Budapest Open. Tento už tradičný turnaj navštevuje náš klub už niekoľko rokov a patrí medzi najnáročnejšie medzinárodné turnaje. Tento rok sa ho zúčastnilo 120 klubov z Maďarska, Slovenska, Česka, Arabských emirátov, Rumunska, Ukrajiny, Ruska, Francúzska, Portugalska, Švédska, Írska, Kolumbie, Bieloruska, Rakúska, Holandska, Macedónie, Chorvátska, Nórska a Anglicka. Ani v takejto silnej konkurencii sa naši karatisti z MŠK Žiar nad Hronom nestratili. Hneď v úvodnej disciplíne kata si striebornú medailu v kategórii 8-9 ročných chlapcov vybojoval Šimon Sečkár. V tej istej vekovej kategórii u dievčat si bronz vybojovala Ester Šišková. Pre obidvoch to bola premiéra na tomto turnaji. V disciplíne kumite sa na strieborný stupienok podarilo prebojovať Nine Jelžovej. Bol to jej posledný štart v kategórii 12-13 ročných dorasteniek a tak rozlúčka s dorasteneckou kategóriou sa podarila. V dorastencoch do 63 kg sa o pekný výsledok postarali aj Milan Laurov a Michal Výrostko. Michal sa prebojoval do finále a len málo chýbalo od čisto žiarskeho finále, keď Milan tesne vypadol v semifinále z druhej strany vyraďovacieho pavúka. Nakoniec si Michal vybojoval striebro a Milan bronz. Keďže aj tento turnaj bol sledovaný štátnou reprezentáciou pre postup na Majstrovstvá Európy, sme radi, že aj tu sa nám podarilo nazbierať cenné body.

Bodkou za septembrovými zahraničnými výjazdmi bol Bihor Open Champions day – medzinárodný turnaj, ktorý sa konal v rumunskom meste Oradea. Turnaja sa zúčastnili traja pretekári nášho klubu – Adam Dolnický, Aris Nikolas Čela a Zdenko Vanka s trénerom Rastislavom Štyriakom. V konkurencii pretekárov z Rumunska, Srbska, Ukrajiny, Maďarska, Nemecka, Chorvátska, Slovenska, Česka a Bulharska sa naši pretekári opäť nestratili a domov si odniesli kompletnú zbierku medailí. Adam si v kategórii 8-9 ročných chlapcov vybojoval bronz. Aris vo svojej kategórii nenašiel premožiteľa a tak si z turnaja odniesol zlato. Posledným štartujúcim bol Zdenko Vanka, ktorý našiel premožiteľa až vo finále a tak si z turnaja odniesol striebro.

Sme radi, že karatisti z MŠK Žiar nad Hronom sa už pravidelne umiestňujú na medailových priečkach aj na tých najnáročnejších turnajoch doma i v zahraničí. Veľká vďaka patrí pretekárom za predvedené výkony, trénerom za usilovnú prácu s mládežou na tréningoch a mestu, Mestskému športovému klubu, sponzorom, 4. ZŠ v Žiari nad Hronom, ZŠ v Hornej Ždani a SSOŠ technickej v Žiari nad Hronom za vytvorenie vhodných podmienok na trénovanie.